Hoşgeldiniz
WMS'ye hoşgeldiniz!

Script Gönderin
Sponsor Alanı
Çok İndirilenler

Son Güncelleme: 03.03.2021 00:00

Scriptlerde CHMOD Ayarı Nasıl Yapılır?

Merhaba arkadaşlar, bu konumuzda sizlere bir çok scriptin kurulum aşamalarında bulunan CHMOD ayarı nasıl verilir bunu resimli olarak anlatmaya çalışacağım.

Öncelikle sitemizden bir scripti indirdiğinizi ve sitenize attığınızı varsayarak aşamaları anlatmaya çalışacağım. Bu anlatımları 2 şekil olarak ayırıyorum. Bunlardan biris FTP programı ile CHMOD ayarı ve Cpanel üzerinden CHMOD ayarı.

Eğer FTP programı kullanıyorsanız (filazilla, vs.) programı açıp sunucunuza bağlandığınızda siteye attığınız dosyalarınızı göreceksiniz. Hangi scripti kurarken size hangi dosyaya CHMOD ayarı yapmanız gerektiği belirtiliyorsa o dosyaya sağ tıklayarak Dosya İzinleri butonuna basıyoruz ve açılan bölümden bize o dosyanın hangi CHMOD değerini almasını istiyorsak o değeri oraya yazıyoruz. Mesela CHMOD 777 olmalı diyorsa konu içerisinde o dosyaya sağ tıklayıp Dosya İzinleri bölümüne girip alt tarafta bulunan sayısal değer kısmını 777 yapıp tamam butonuna basmanız gerekmektedir. Bir dosyanın CHMOD değerinin değiştirmeden önce ne olduğunu öğrenmek için FTP programında dosyaların olduğu kısımda liste bölümünde İzinler diye yazan kısımdan görebilirsiniz.

Resim 1

Resim 2

Resim 3

Eğer Cpanel üzerinden CHMOD ayarı yapmak istiyorsanız yine Dosya Yöneticisinden dosyalarınızın bulunduğu kısıma giriyoruz ve hangi dosyanın yada klasörün iznini değiştirmek istiyorsak onu seçtikten sonra üst kısımda bulunan İzinleri Değiştir kısmına tıklıyoruz ve aynı ftp programında olduğu gibi sayı değerimizi yazıyoruz. Türkçe Cpanel sistemlerinde İzinleri Değiştir olarak gözüküyor bu bölüm fakat İngilizce sürümlerde Change Permissions şeklinde yazabilir.

Bu izin değişimini o dosyaya sağ tıklayarak da yapabiliriz.

Resim 1

Resim 2

Umarım verdiğimiz bilgiler yararlı oluyordur. Geri dönüşlerinizi eksik etmeyiniz.

Saygılarımla
Aydın

Bir önceki scripti başlıklı adresinden görebilirsiniz.

Etiketler: , , , , , ,
Duyurular
Sponsor Alanı
Son Yorumlar